czwartek, 30 września 2010

Podziękowania

Chciałbym podziękować w imieniu swoim oraz całej ekipy wszystkim którzy przyczynili się do powstania PWR BALSA. Dziekanowi prof. M. Gawlińskiemu za wysokie wsparcie materialne oraz udostępnienie pomieszczeń. Działowi Studenckiemu za równie wysokie wsparcie. Działowi promocji za koszulki i materiały promocyjne. Księgowości Wydziału M-E za wyrozumiałość i cierpliwość w załatwianiu spraw. Podziękowania należą się również panu J. Sierpowiczowi bez którego rad model najprawdopodobniej nie objawił się w takiej postaci.
Podziękowania należą się również chłopakom z wrocławskiego Jet Stream team-u razem z dr. Pelczarskim na czele, którzy zdopingowali nas do naprawy w noc po katastrofie. Wspomnieć należy również o kolegach z Białegostoku, którzy udzielali się podczas naprawy.
Najbardziej jednak chciałbym podziękować najmłodszym członkom zespołu za poświęcony wakacyjny czas i wytrwałość w pokonywaniu trudności podczas budowy.

wtorek, 21 września 2010

Oblot

Ogłaszam wszem i wobec model BALSA jest bardzo stateczny i posiada wystarczający nadmiar ciągu aby startować z ręki. sterowanie jest bardzo proste i minimalne wychylenia drążków pozwalają sterować maszyną projekt się sprawdził a na dowód te dwa filmy z lotów. Podczas drugiego lotu uruchomiono system transmisji obrazu jakość filmu jednak nie jest idealna.

sobota, 18 września 2010

Przesył danych i wideo

W piątek wykonaliśmy wstępne testy systemu wideo oraz pozostałych systemów przesyłu danych. Wypadły one pomyślnie pozwala to sądzić iż wszystko będzie działało jak należy. Udało się również odebrać wszystkie zamówienia łącznie z napędem i mocowaniami. Trwają prace nad połączeniem wszystkiego w całość. Planowana data prób lotnych Poniedziałek 20.09.2010. Trzymajcie kciuki.

wtorek, 14 września 2010

Ostatnia prosta

Prace nad kadłubem nabierają prędkości kosmicznej. Przygotowano już belkę ogonową oraz owiewki, gondola silnika jest w ostatniej fazie budowy a lewe skrzydło jest już kompletne i gotowe do lotów próbnych. Jutro planowane jest wykonanie wewnętrznych elementów kadłubu oraz ich umocowanie przed połączeniem połówek. Przygotowano już system kontroli oraz przetestowano system przesyłu parametrów lotu do stacji naziemnej

wtorek, 7 września 2010

Elementy łączne

Dzisiaj trwały prace nad wykonaniem elementów łączących każdy z segmentów skrzydła potocznie zwanych bagnetami. Prace te wymagają niebywałej precyzji podczas pomiarów oraz wykonania. Daje to gwarancję że oba uszka będą pod odpowiednim kątem co zapewni stateczny lot. Zamówiono materiał na owiewkę kamery co pozwala sądzić iż będzie ona gotowa już na początku następnego tygodnia. Na najbliższe dni planowane jest wykonanie skorupy kadłubu oraz wyposażenie go w wymagane elementy wzmacniajace takie jak wręgi i podłużnice. Technika wykonania Vaccum i Termokomora.

środa, 1 września 2010

Sierpniowy postęp





Pomimo przedłużającej się tutaj ciszy prace trwały i udało się skończyć formę skrzydła oraz kadłuba, co więcej powstały już centropłaty. Skrzydło zostało wykonane w technice vaccum oraz wygrzewane w komorze termicznej. Pomiędzy warstwami kompozytu szklano aramidowo węglowego umieszczono warstwę rozdzielacza-herex zapewniającego zwiększenie wytrzymałości. W centropłaty wmontowano elementy balsowe, węglowe, aluminiowe, oraz mocowania uniemożliwiające zsunięcie się płata z bagnetów. dodatkowo przeprowadzono przez skrzydło przewód zasilania i sterowania serwomechanizmem. Wszyskie te czynności wykonano przed złożeniem obu połówek.